You give us a year, we will give you the world

دو روش شناخته شده برای خواندن

۲۴ مهر ۱۳۹۶

با اینکه Reading یکی از چهار مهارت اصلی در یادگیری زبان است، اما زبان آموزان بیشترین بی توجهی را به آن می کنند.

بی توجهی به این معناست که زبان آموزان اضافه بر کلمات و عباراتی که در کتاب های درسی خود می خوانند، مطالعات اضافی ندارند( کتابهای زبان اصلی). زبان آموزی که قصد دارد به درجات پیشرفته ای از زبان مورد نظر خود برسد، باید این را در نظر بگیرد که خواندن متن های مختلف و مطالعات آزاد دایره کلمات او را افزایش خواهد داد و تاثیر به سزایی در پیشرفت او خواهد داشت. اگر محدوده لغات گسترده نباشد خیلی از متن ها را نخواهیم فهمید و همچنین در خیلی از شرایط برای فهماندن منظور خود به دیگران با مشکل روبه رو خواهیم شد.

حال سوال اینجاست که چه بخوانیم؟ چگونه بخوانیم؟

2 روش شناخته شده وجود دارد که به نام های Intensive و Extensive شناخته میشوند. اگر به این دو روش کاملا تسلط پیدا کنید، به این صورت که بدانید چه بخوانید و چگونه بخوانید و چرا بخوانید دو ابزار مهم برای یادگیری کلمات در دست دارید.

Intensive Reading:

در این روش شما متن را به اصلاح کاملا واسازی می کنید. یعنی متن را کاملا جزیی میخوانید و تک به تک به دنبال کلمات و یا عباراتی میگردید که معنایشان را نمی دانید. این روش مستلزم داشتن قدرت تمرکز بالایی است.

هنگامی که این روش را اجرا می کنید باید از تکنیک های خاصی استفاده کنید در غیر اینصورت این روش موثر برای شما بسیار کسل کننده خواهد شد، همچنین سعی کنید متنهای کوتاه و جذاب را برای این روش برگزینید و زمانی آن را اجرا کنید که در پر انرژی ترین حالت خود هستید.

بهترین منابع برای این روش عبارتند از:

مقالات خبری

مقالات ویکیپدیا

داستان های کوتاه

متن های موجود در یک وبلاگ

Extensive Reading:

فلسفه این روش این است که هر چقدر که می توانی بخوان بدون آنکه نگران معنی کلمه و یا عبارتی باشی.

در این روش نیازی نیست که به دنبال معنای تک تک کلمات و عبارات باشیم، فقط در صورتی که ندانستن معنای کلمه ای مانع فهمیدن کل متن می شود به دنبال معنای آن میرویم.

اگر متنی که انتخاب کرده اید در سطح زبانی شما باشد، به آسانی متن را بدون نیاز به یافتن معنای کلمات دشوار آن خواهید فهمید به این صورت که اگر معنای کلمه ای را نمی دانستید از جملات قبل و بعد از آن معنای کل و مفهوم را در می یابید.

این روش برخلاف روش Intensive که نیازمند تمرکز و تلاش ذهنی زیادی بود، بیشتر حالت تفریحی به خود می گیرد و هدف آن اینست که با بیشتر خواندن در معرض زبان مورد نظر قرار گیرید و به طور نا خود آگاه دانش زبانی خود را بیافزایید.

چه زمانی برای این روش مناسب است و چه نوعی از متن ها در این روش باید به کار گرفته شود؟ این روش را فقط زمانی که کاملا آرام و بدون هیجان و استرس هستید و زمان زیادی را در اختیار دارید به کار گیرید و سعی کنید از متن هایی استفاده کنید که نه خیلی طولانی و نه خیلی کوتاه باشند، همچنین دقت داشته باشید که متن را مناسب سطح زبانی خود برگزینید زیرا اگر متن برای شما در سطح بالایی باشد به هرصورت مجبور خواهید شد که به دنبال معنای تک تک کلمات بروید و از هدف و استراتژی این روش دور شوید.

بهترین منابع برای این روش عبارتند از:

Graded readers (این ها کتابهایی با موضوعات مختلفی می باشند که به طور اختصاصی برای زبان آموزان نوشته شده است. در سطح های مختلفی طبقه بندی شده و ساده شده ی کتابهای داستان و مقالات دیگر می باشد.)

کتابهای دو زبانه

کتابهای Native

مجلات

کتابهای کمدی